Francie jinak

O kráse nezávislého cestování po francouzském venkově

Kráva na pastvině v horách s kopci a skalním vrcholem v pozadí

Tour de France trochu jinak

Rozmanitost francouzských regionů by se dala ilustrovat z různých pohledů. Lze psát o stovkách druhů sýrů (někdy příště), vín (to přenechám specialistům) nebo o rozdílech ve venkovské architektuře. Ale podle mne nic z toho nemá na… no, na krávy.

 

Miluju krávy.

Zlí jazykové by navázali různě vtipnými poznámkami – tak ať  🙂

Aby bylo jasno, nemám na mysli chudáky krávy uvázané na řetězu nebo celoročně zavřené ve chlévech. Těch je mi spíš líto. A proto si vždycky užívám pohled na volně se pasoucí stáda na zelených pastvinách, což je pohled u nás relativně vzácný, ve Francii však velice častý, ať jste kdekoliv.

Každý region má „tu svoji“, na kterou je jaksepatří pyšný. S trochou nadsázky lze říct, že kdybyste mne vysadili někde uprostřed Francie, bude mi stačit pohled na pastviny a hned budu vědět, kde jsem.

Krávy pasoucí se na travnatém svahu v krajině s kopci v pozadí. Hlavní kráva na obrázku má hnědobílou srst.
Montbéliarde

Už po překročení hranic s Německem se dostanete do regionu Franche Comté, známého vyhlášenými sýry – a kde jsou sýry, tam musí být krávy. V tomto případě to jsou hnědobílé stračeny menšího vzrůstu, zvané Montbéliard. Z jejich mléka se vyrábí mj. jedinečný horský sýr Comté.

Jedete dál a hornaté Franche Comté vystřídají pláně se stády bílých krav. To je jasné poznávací znamení, že jste v Burgundsku. Tyhle krávy se jmenují Charolais a jejich využití je hlavně na maso. Až na ten konec ale mají krásný život – celé dny tráví na pastvinách se svými družkami i telátky.

Za Burgundskem se dostáváte do regionu Auvergne a to je pro krávomilce hotový ráj. Zejména v departmentu Cantal jsou pastviny kam oko dohlédne a převažují na nich dvě plemena:

Tmavě hnědé, mohutné a poněkud méně domestikované jsou krávy plemena Salers. Poznáte je snadno podle mohutných rohů zahnutých do tvaru lyry. A ta hnědá barva není úplně přesná. Francouzi jí říkají „robe acajou“ (mahagonový šat), což vystihuje jak barvu, tak určitý charakterový rys tohoto plemene – jsou to osobnosti. Jejich majitelé by mohli vyprávět… Třeba o dojení – nejdřív je třeba najít a přivést její tele, které musí být po celou dobu dojení těsně u mámy. Pokud není, máte tak akorát smůlu, ale rozhodně ne mléko.

Kráva s hnědou srstí a velkými rohy stojící pod stromem. Na krku má zavěšený zvonec a v pozadí je vidět zelená louka
Kráva s hnědou srstí a rohy leží na zelené louce. V pozadí jsou vidět další krávy odpočívající v trávě

Salers

Druhým místním plemenem jsou modelky v říši hovězího dobytka – plemeno Aubrac. Světlá až bílá barva kolem čumáku a očí působí, jako by byly namalované a připravené na soutěž krásy.
Řekněte sami, není to krásný pohled?

Kráva plemene Aubrac s béžovou srstí a krátkými rohy ležící na louce. V pozadí je vidět skalnatý kopec
Aubrac

Hned za Auvergne je vystřídají zrzky – plemeno Limousine. Tak poznáte, že jste v kraji Limousin 🙂

Limousine

A když se stále ještě nezastavíte a dojedete do Pyrenejí, budou na vás čekat světle šedé Gasconne – Gaskoňky. Ty už ale potkáte nikoliv na pastvinách, ale polodivoce na horských svazích. A musíte se s nimi rozdělit o místo na turistické stezce, protože na Vás vykouknou z křoví – nějak takhle:

Gasconne

No a tak by se dalo pokračovat Francií kolem dokola, ale zmíním už jen dvě plemena, na která budete narážet při alpských túrách. Jejich ráj je v Savojsku a obě plemena dávají to nejlepší mléko, které si pak vychutnáte v savojských sýrech Beaufort, Abondance nebo Reblochon.

La Tarentaise (neboli Tarine), takzvané „tarinky“. Zrzavé horské plemeno, od jara do podzimu na puštěné horských loukách. Kdybyste váhali, zda to nejsou Limuzínky, tak tady máte 2 nápovědy: 1) určitě víte, ve kterém regionu jste (Limuzínky v Savojsku fakt nenajdete) a 2) kdybyste přeci jen pochybovali, tak Limousine mají rohy krátké a víceméně vodorovně, zatímco Tarinky mají rohy s černými špičkami zahnuté nahoru.

Tarine

Abondance poznáte podle velkých bílých znaků. Většinou jsou celé kaštanově hnědé, s bílým břichem, bílou hlavou a hnědým monoklem na jednom oku. Vypadají, jako by je do toho oka někdo praštil

Kráva plemene Abondance s hnědou srstí a bílými znaky na hlavě a nohách, stojící na zelené pastvině. V pozadí je vidět další kráva stejného plemene
Abondance

Naše kraví Tour de France tady končí – snad mi to akvitánské blondýny (Blonde d’Aquitaine), Camargští býci (Camarguaise) a desítky dalších plemen odpustí.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *